2022 Nominees and winners at the awards show!
If you're looking for talent or a venue or radio station, this is a great place to start - just click on them!
Favorite New Act (new to the in-cma's)
C.J.Traylor
Cosmic Wagon
Desert Highway Band
Gil Rivas
Honey and Rose - 1st runner up
The Midnight Juliets
The Wildflowers - WINNER!
Favorite Female Vocalist
Carli Osika - 1st runner up
Cassandra Wheeler - Amazing perfomance
Chrissy Summering - Amazing performance
Lynette Ferguson
Mel Dalton
Payton Rae - WINNER!
Stevie Lynne
Favorite Male Vocalist
Chaz Ridler - 1st runner up
Evan Denlinger
Luke Jaxon
Michael Parks
Rico Gallarza
Sam McCue - WINNER!
Favorite Solo Act
Carli Osika - WINNER!
Hunter Stiles
Jesse Quandt
Joey Anderson
Rusty Jackson
Sammy Eubanks
Steve Starkey - 1st runner up
Favorite Singer-Songwriter
Brandon Jackson
Carli Osika - 1st runner up
Hunter Stiles
Jesse Quandt
Joey Anderson - WINNER!
Mel Dalton
Sam Leyde
Favorite Drummer/Percussionist
Jake West - WINNER!
Jamey Cunningham
Justin Ruggles
Kenny Sager
Matt Fate - 1st runner up
Rico Gallarza
Tom Kruiswyk
Favorite Bass Player
Harry Batty
John Foresman, Jr
Kelly Shelton - 1st runner up
Keven Franklin
Mike Hensley
Nate Norman - WINNER!
Seth Humphrey
Favorite Lead Guitar
Cody Norman - WINNER!
Cody Parker
Dillon Campbell
Jesse Quandt - 1st runner up
Kent Nelson
Steve Starkey
Woody Curtis, Jr
Favorite Instrumentalist (other)
Debbi Hahn - 1st runner up
Duane Becker
Fiddlin' Sarah Jean - WINNER!
Keith Niehenke
Kevin Shay
Paul Brown
Suzaan Botha
Favorite Acoustic Act
Luke Yates & Christy Lee - Amazing Performance
Okay Honey
Rusty & Ginger
The Sovereign Trio - Amazing Performance
The Wildflowers - 1st runner up
The Ryan Larsen Trio
Third Avenue - WINNER!
Favorite Band
Brandon Jackson Band
Gin, Smoke & Lies
Outwest - 1st runner up
Sam Leyde Band
Tamarack Ridge Band - WINNER!
The Hankers
Theresa Edwards Band
Favorite Regional/Touring Act
Aaron Crawford - Amazing Performance
Colby Acuff
Copper Mountain Band - WINNER!
Devon Wade Band
Joel Gibson, Jr.
Kelly Hughes - 1st runner up
Last Chance Band
Entertainer of the Year
Brandon Jackson Band
Carli Osika
Copper Mountain Band - WINNER!
Outwest
Sam Leyde - 1st runner up
Tamarack Ridge Band
Theresa Edwards
Song of the Year
Big Small Town - Sam Leyde - WINNNER!
Division & Third - Joey Anderson
Fake it to Make it - Jesse Quandt
Fine Line - Miller's Sun, Chrissy Summering - Amazing Performance
Hard to Kill a Ghost - Jake Rozier
Something to Prove - Gin, Smoke & Lies
Whiskey and Him - Carli Osika - 1st runner up
Favorite Radio Personality
Heather Ryan
Jamie Patrick
Jay
Kevin James - WINNER!
Slim
Sybil - 1st runner up
TC
Favorite Radio Station
93.7 The Mountain - 1st runner up
99.3 Kix
99.9 Coyote Country - WINNER!
102.3/102.5
Favorite Larger/Band Venue
Arbor Crest
Beck's Harvest House
FarmJam
Knitting Factory - 1st runner up
Nashville North - WINNER!
The Bing Crosby Theater
The Fox Theater
Favorite Intimate Live Music Venue
Black Diamond Presents - 1st runner up
Bolo's Sports bar & Grill
Bullhead
D-Macs
Iron Horse Spokane Valley - WINNER!
Lucky You
Ponderosa